poliüretan cephe yalıtımı » Spreyman Poliüretan

Poliüretan Cephe İzolasyonu


SPREY POLİÜRETAN İÇ VE DIŞ CEPHE İZOLASYONU

Spreyman poliüretan köpük uygulaması inşaat halindeki binaların sandviç duvar diye tabir edilen iki duvar arasına ısı yalıtımı amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda Sprey Poliüretan uygulamasının ek yerinin olmaması özelliği ile odalar arası ses geçişini engellemede fayda sağlayarak ses yalıtımına yardımcı olmaktadır. Sprey poliüretan uygulaması dış cephe ise yine sadece inşaat halindeki binaların giydirme cephe altında kullanılabilir. Klasik mantolama diye tabir edilen sıvalı yalıtım sistemleri gibi üzerine fileli sıva yapılarak kullanılamaz. Cephede dalgalanma meydana geleceğinden sağlıklı bir sonuç vermemektedir. Sprey poliüretan sadece konstrüksiyonlu cephe kaplamalarının ( granit, mermer, ahşap, pvc yalı baskı,.. vb ) konstrüksiyonlarının arasına sıkılarak ek yersiz yekpare ısı yalıtımı sağlanmakatadır. Yani özetle sprey poliüretan dış cephede kullanılacak ise üzerine giydirme kaplama yapılması gerekir.

Dış cephe çalışma zorlukları ve çevreye zarar vermeme konusundaki yazlılarımız ilerleyen zamanlarda paylaşacağız…

 

Dış Cephe İzolasyonu


Direk olarak dış cephe yüzeyine yapışan Spreyman Sprey Poliüretan köpük uygulaması ciddi ölçüde direnci sayesinde kopma, sarkma ve çatlama yapmayacağı gibi oluşabilecek tektonik hareketlerde de bina ile hareket ederek çatlama ve kopmaları engeller.

Bims, tuğla, beton, taş, ahşap gibi her türlü yüzeye yapışabilmektedir. Sıvalı ya da sıvasız tuğla üzerine Spreyman Sprey Poliüretan köpük uygulaması yapılmaktadır. Özellikle bina dış cephe izolasyonunda iskele kurulması akabinde direk dış cephe yüzeyine uygulama yapıldıktan sonra kaba sıva filesi dübellenir. Kaba sıva filesinin dübelleme amacı Spreyman sprey poliüretan köpük mantolama sisteminin üzerine yapılacak kaba sıva yüzey gerilimini sağlamak ve kaba sıvayı dış cephede fileye taşıtmaktır.

Kaba sıva ve mil kum ile ince sıva yapıldıktan sonra üzerine dekoratif desenli kaplama ve silikon esaslı dış cephe boyası ile sonlandırılmaktadır. Spreyman poliüretan sprey dış cephe köpük uygulaması konstrüksiyonlu dış cephe giydirme ( siding, granit, taş, betopan,…vb ) sistemleri altında da konstrüksiyon dübellenmesi akabinde uygulama yapılarak ısı yalıtımında mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Kullanılan eski binaların dış cephesinde Spreyman poliüretan sprey köpük dış cephe mantolama uygulamasında hammaddenin toz halinde püskürtülmesi ve rüzgarın etkisi ile Spreyman sprey poliüretan köpük uygulamasının temas etmemesi istenilen yüzeylerin ( kapı, pencere, balkon demirleri, bahçe bitkileri vb. ) itina ile koruma altına alınması ( maskelenerek, naylonlanması ) ve çevreye zarar vermemek adına, iskele dışına naylon branda çekilmesi gerekmektedir.