poliüretan nedir » Spreyman Poliüretan

Sprey Poliüretan Hakkında Yanlış Bilinenler


HALK ARASINDAKİ SPREY POLİÜRETAN ÇİN MALI – ALMAN MALI KIYASLAMA KONUSU NEDİR ?

Sprey poliüretan hammadesi global dünyada, tüm dünya ülke ve kıtalarında üretilmektedir. Bazı uygulayıcı firmalar bizim kullandığımız hammadde Çin malı değil Alman malı diyerek tüketiciye bilgi vermektedir. Sprey poliüretan sektöründeki tüketicilerden gelen “Çin malı mı? Alman malı mı?” sorusu artık bir satış taktiği olmaktan da çıkmış ve çok banel bir konu haline gelmiştir.

Almanya da fabrikası olan bir sprey poliüretan üreticisinin nakliye/lojistik ve sektör ihtiyacı düşünüldüğünde tabii olarak Çin de de fabrikası olabilir ve vardır. Varil üzerinde yazan çin alfabesini gören tüketiciler tabii olarak bu Çin malı diyebilir ama işin aslı öyle değildir. Sprey poliüretan üreticisi kurumsal olarak ürettiği sprey poliüretan hammaddesinin TDS teknik değerleri ile oynamaz ve kaliteden taviz vermez.

Poliüretan Hakkında Kısaca Bilgi

Sprey poliüretan hammaddesinde sadece formülasyon hatası olabilir. Bu durumda uzman uygulayıcı tarafından uygulama anında tesbit edilerek tüketiciye yansıtılmadan üretici firmaya bildirilerek üretici tarafından hammaddenin değişimi sağlanır ve sorun giderilir. Kaliteden taviz verme konusu sprey poliüretan sektöründe kalitesiz uygulayıcılarda olmaktadır.

Sprey poliüretan köpük hammaddesini içerisine su veya tiner katarak hakkından fazla kar etme çabası içerisinde olan uygulayıcı otomatik olarak malzeme kalitesi ile oynamış olmaktadır. Bu durum sektörü ve uygulamanın kötü algılanmasına neden olmaktadır. Daha önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi sprey poliüretan uygulaması birçok ( kg,m2,yoğunluk,danste,..vb ) suistimale açık bir yapıya sahiptir.

Bu bilgilendirme ışığında daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi tüketicilerin, sprey poliüretan uygulamasını konusunda uzman, kaliteden taviz vermeyen kurumsal uygulayıcı firmalara yaptırmalarında fayda vardır.

Sprey Poliüretan Nedir?


Sprey poliüretan genel tanım olarak; yüksek basınçlı ve ısıtıcılı makine sistemleri ile direk uygulama yüzeyine uygulama avantajı sağlayan, ek yeri olmayan ve düşük kalınlıkta yüksek ısı geçirgenliği sağlayan, yüksek uygulama hızı ve 1 sn gibi süper hızlı kuruma süresi ile uygulama yapılan mekanı anında kullanıcıya sunan ve bu özellikleri ile zaman ve işçilikten tasarruf sağlayan çift kompanentli  ısı yalıtımı amacıyla üretilmiş,  günümüzdeki en son teknoloji bir yapı malzemesidir.

Spreyman poliüretan köpük uygulaması tanımda da belirtiğimiz gibi ısı yalıtımı amacıyla üretilmiştir. Daha önceki yazılarımıza belirttiğimiz gibi belki tekrarı olacak ama sprey poliüretan uygulaması ısı yalıtımının yanında ek yeri olmaması ve yüksek yoğunlukta/setlikte olması avantajları ile su ve ses yalıtımına sadece fayda sağlamaktadır. Uygulama detayında tek başına sprey poliüretan kullanılarak su ve ses yalıtım garantisi kesinlikle verilemez.

Spreyman Poliüretan Nerelerde Kullanılır?


Spreyman poliüretan köpük uygulaması, başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde ve uygulama detayında kendine yer bulmaktadır. Genel bir ifade ile ısı yalıtımı ihtiyacı olan her türlü yağsız ve nemsiz yüzeyde sprey poliüretan uygulaması yüksek uygulama hızı ( 500 m2/3cm/gün ) ile  çok rahatlıkla kullanılabilir. Spreyman poliüretan köpük başlıca uygulama yerleri olarak, çatı ısı yalıtımları, ısıtılmayan bodrum garaj sığınak ısı yalıtımları, hayvan çiftlikleri ısı yalıtımı, soğuk hava depoları ısı yalıtımı, tank ve boru yalıtımları, gemi ve yat ısı yalıtımları,…vb gibi detaylar çoğaltılarak verilebilir.

Bu genel detaylardan farklı olarak çok az bilinen görsel dekorasyon ve süs amacıyla da kullanılabilir. Örnek olarak Antlaya damlataş mağarası misali bir restoranın süs havuzlarına sprey poliüretan ile mimarın istediği formda salaş bir uygulama yapılarak üzerine Spreyman poliyurea uygulama ile sonlanır ve  görsel bir dekorasyona imza atılabilir.